Zarobki przedsiębiorcy nie zmniejszą renty
ZUS zawiesza świadczenie, gdy przychód rencisty jest wyższy niż 130 proc. przeciętnej miesięcznej płacy – obecnie 5436 zł. Jednak u przedsiębiorców za przychód bierze podstawę wymiaru składek, która nie przekracza tej granicy.
obieram niską rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy gdybym zaczął prowadzić własną działalność gospodarczą, wypłata pobieranej renty zostanie mi zawieszona? – pyta czytelnik.
W myśl art. 104 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 887 ze zm.; dalej: ustawa emerytalna) prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu lub świadczenia te ulegają zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Chodzi o zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności oraz służbę wymienioną w art. 6 ust. 1 pkt 4 i 6 ustawy emerytalnej.
Wykonujący pozarolniczą działalność gospodarczą muszą zatem poinformować ZUS o wysokości podstawy wymiaru swoich składek.
Za przychód uważa się też kwoty pobranych zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłacanego na podstawie kodeksu pracy i kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta